ايوادو ويتراي ميرويچ:

وي مستشرق فرانسوي است پدرش از اشراف زادگان فرانسوي است ومادرش اصالتاً اسکاتلندي است. از موقعيت شايسته‌اي در محافل دانشگاهي فرانسه و به‌طور کلي در سطح غرب برخوردار بوده است.وي از طريق ارائه آثارمهم صوفي‌گري و کتابهايي که به زبانهاي مختلف ترجمه گرديده است، معروف شده است.وي در سالهاي73-1969 ميلادي در دانشگاه الازهر به تدريس پرداخت و در اغلب کشورهاي عربي از جمله کويت در سال 1971م به سخنراني‌ها پرداخت. 

خانم ميرويچ در خصوص تفکر صوفي‌گري تخصص داشت و آثار  مولانا جلال الدين رومي  را براي ترجمه به زبان فرانسوي انتخاب کرد. همچنين ضمن مطالعه در آثار محمد اقبال لاهوري،به ترجمه آنها مبادرت ورزيد. وي تأليفات مختلفي درباره‌ي شعر، تصوف و نيز تفکر اسلامي تدوين نمود که از جمله آنها « چهره‌ي ديگر اسلام»  و « نماز در اسلام » است. وي در سال 1963 م به اسلام گرويد و در سن 90 سالگي در فرانسه دار فاني را وداع گفت.( مجله، اسلام و غرب شماره 27 سال 1378)

سبب گرايش اسلام را اين طور مي‌نويسد: پس از مدت‌ها جست وجو و ناکامي در اديان مختلف، گمشده‌ي خود را در دين فلسفه يافتم چرا که نگرشي شمولي  به جهان و بشريت داشت و اين ويژگي فلسفه‌ي اقبال و ماهيت جهان‌شمولي آن است بدون آنکه بخواهيم از ويژگي اسلامي آن بکاهيم. در آن هنگام مبناي مستحکمي درباره‌ي اديان نداشتم و اتفاقاً کتاب مذکور اقبال «تجديد ساختار تفکر ديني در اسلام » را ديدم و اقدام به ترجمه‌ي آن از انگليسي به فرانسوي کردم و مطالعه‌ي اين کتاب عامل تعيين کننده‌اي در مشخص کردن موضع ديني‌ام داشت چرا که پاسخگوي تمايل من به جهان شمولي بود و اين ويژگي بارز اسلام بشمار مي‌رود.(همان)

 

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید ...


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

طراحی سایت و بهینه سازی سایت از فرا سی ام اس