حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمدعلی رضایی اصفهانی، عضو هیئت تحریریه این مجله در گفت‌وگو با ایکنا گفت: در این شماره از مجله یک بخش ویژه به گزارش نشست نقد علمی کتاب تفسیر معاصرانه قرآن کریم نوشته سیدحسین نصر  با حضور صاحب نظران قرآنی چون حجج‌الاسلام‌ و المسلمین محمدعلی رضایی اصفهانی، حسین علوی مهر، محمدجواد اسکندرلو و عباسعلی براتی پرداخته است.

کتاب «نقدنامه‌ای بر امین خولی»؛ پرچمدار مکتب تفسیر ادبی و قرآن‌پژوه نواندیش مصری، به قلم ابراهیم اقبال از سوی انتشارات مکین به زیور طبع آراسته شد.

فصلنامه علمی تخصصی «قرآن‌پژوهی» گروه قرآن‌پژوهی پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی فراخوان مقاله داد.

درس «تاریخ استشراق و سیر تحول مطالعات قرآنی در غرب»، به طور کلی به موضوع خاورشناسی و تاریخچه آن و به طور خاص به برخی موضوعات در مطالعات قرآنی در این حوزه می پردازد.

دبیر میز کار توسعه و تعمیق فرهنگ قرآن دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از رونمایی کتاب «رابطه قرآن و کتاب مقدس» نوشته حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحامد علیزاده موسوی خبر داد.

نویسنده تفسیر تنزیلی قرآن کریم با ارائه گزارشی از نحوه جمع‌آوری قرآن در منابع تاریخی به بررسی دیدگاه آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی پرداخت و گفت: ایشان از دوره پیامبر تا خلیفه سوم سهمی در جمع قرآن قائل شده که کار اصلی یعنی چیدن آیات در سوره و ترتیب سور در دوره پیامبر(ص) بود.

کتاب «خطا‌های قرآن‌پژوهی جان ونز برو؛ ریشه‌ها و پیامدها» توسط حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمجید پورطباطبایی، عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم نوشته شده است.

این اثر در اواخر سال گذشته در نوبت نشر این پژوهشکده قرار گرفته است؛ اثر مذکور در ۲۹۰ صفحه از سوی این مولف به انتشارات دفتر تبلیغات سپرده شده است.

وی در این اثر به بررسی دیدگاه‌های جان ونزبرو پرداخته که یکی از مستشرقان معروف است که در زمینه قرآن، مطالعات زیادی داشته و دیدگاه‌های شاذی نیز مطرح کرده است.

از جمله دیدگاه‌های نادرست وی این است که معتقد است اسلام، دینی آسمانی و الهی نیست و ساخته خود مسلمین از قرن سوم به بعد و تحت تاثر مسیحیان و یهودیان است؛ لذا شاکله اسلام در دوره پیامبر (ص) ایجاد نشده است.

این نویسنده و قرآن‌پژوه کتابی با عنوان «خاتم عشق» نیز دارد که سال قبل نشر یافته و در این اثر به تطور آرای غربیان و خاورشناسان در مورد پیامبر اعظم (ص) پرداخته است.

منبع : ایکنا

طراحی سایت و بهینه سازی سایت از فرا سی ام اس