حجت‌الاسلام زهیر دهقانی‌آرانی به تبیین آرای مستشرقین معاصر در باب مهدویت پرداخت و بیان کرد: اصالت مهدویت، روایات مهدویت، مهدویت شیعی، تاریخ شکل‌گیری باور تشیع دوازده امامی به مهدویت، رابطه مهدویت و سیاست و منجی‌گرایی در جریانات سلفی و تکفیری از جمله مهم‌ترین موضوعات مورد توجه آنها بوده است.

 

شبهه‌ای پیرامون واژه «سنت» و «حدیث» و رد آن

 

 

لازم به ذکر نیست که دو واژه «سنت» و «حدیث» عربی هستند، هر چند دشمنان اسلام چون گلدزيهر این واقعیت را انکار نموده اند. او یک مرتبه می‌گوید که «واژه»‌ سنت از کلمه عبری (مشناه) گرفته شده است: و می‌گوید «حتی در اسلام هم این ایده منزلت خود را دارد، منظورم قانون مقدس دیگری است که در کنار قرآن محترم شمرده می‌شود چه مکتوب باشد و چه شفاهی چنانکه در بین یهود مشاهده می‌شود[1]

 

 

اهمیت حدیث، بعد از قرآن کریم به عنوان دومین منبع معرفت دینی، در طول اعصار مختلف، مسلمانان را برآن داشته است تا در تبیین قالب و محتوای روایات و صحت و سقم آنها کتابهای بسیاری نگاشته و دو علم رجال الحدیث و درایة الحدیث را در این زمینه تالیف نمایند.

نگاه خاورشناسان به پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم)

 دکتر صباح زنگنه

نقد نظریه‌ای در پیدایش شیعه اثنی عشری
دکتر محسن الویری

ویلفرد فردیناند مادلونگ

ویلفرد فردیناند مادلونگ (به آلمانی: Wilferd Ferdinand Madelung) (زاده۲۶دسامبر ۱۹۳۰در اشتوتگارت) از اسلام‌شناسان معاصر است.

پژوهش هاي خاورشناسان درباره نهج البلاغه

نويسندگان: دكتر عباس احمدوند(2) دكتر سحر كاوندي چكيده   

نهج البلاغه - كه مجموعه اي است از خطبه ها، نامه ها و سخنان قصار اميرالمؤمنين علي (ع) - يكي از مهم ترين كتب ادب عربي و سمبل فصاحت و بلاغت در آن زبان شمرده مي شود. اين كتاب، از دير باز، مورد توجه عالمان و اديبان مسلمان واقع شده و سهم فراواني از پژوهش هاي خاورشناسان غربي را نيز به خود اختصاص داده است.

زیر مجموعه ها

طراحی سایت و بهینه سازی سایت از فرا سی ام اس