تاریخچه مطالعات شرق شناسی و ایران شناسی در دانشگاه ویلنیوس لیتوانی 

مرکز مطالعات شرقی دانشگاه ویلنیوس یکی از معدودترین مراکز علمی مطالعات آسیایی در لیتوانی به شمار می رود . این مرکز، مطالعات خود را بر منطقه آسیا و خاور نزدیک متمرکز نموده و بعنوان حلقه وصلی بین پژوهشگران لیتوانیایی و شرق عمل می کند. اهداف اصلی این مرکز تربیت محققان آشنا به مسائل آسیا برای تحقیقات علمی ، توسعه روابط فرهنگی و تجاری ، درک بهتر فرهنگ شرقی در لیتوانی و توسعه همکاریها بین شرق و غرب می باشد .

مرکز مطالعات شرقی از سال 1993 فعالیت عملی خود را شروع کرده است اگر چه سابقه تاریخی فعالیت آن به قرن 19 میلادی بر می گردد که در آن زمان دانشگاه ویلینیوس مرکزیت مطالعه زبانهای شرقی در لیتوانی بود. شاید بتوان گفت اولین نشانه های علاقمندی به فرهنگ و هنر شرقی در بین انجمن های غیر رسمی دانشجویان دانشگاه ویلنیوس ایجاد شد و به تدریج این علاقه به فعالیت علمی تبدیل گردید. در سال 1810 واحد زبانهای شرقی در دانشگاه ویلنیوس تشکیل گردید و لی متاسفانه کسی نبود که ریاست آن را بر عهده بگیرد  . در سال 1822 دانشمند معروف کازیمیراس کونتریماس (Kazimieras Kontrimas) به رئیس بخش آموزش و پرورش شهر ویلنیوس پیشنهاد و طرح تاسیس استقرار موسسه زبانهای شرقی را داد. بر اساس طرح مذکور مقرر بود زبانهای شرقی مثل مغولی، ارمنی، عربی، ترکی و فارسی تدریس شود . عملی شدن این پروژه با توجه به اینکه هنوز در بسیاری از دانشگاههای اروپا واحد های شرق شناسی تشکیل نشده بود ، به خودی خود ابتکار بزرگی محسوب می شد اما پیشنهاد تشکیل واحد شرق شناسی مورد پذیرش قرار نگرفت .

 

تدریس زبانهای شرقی بویژه زبان عربی  از سال 1822 در دانشگاه ویلنیوس آغاز گردید و به دنبال آن در سال 1826 نیز تدریس زبان فارسی شروع شد اما متاسفانه این برنامه به دلیل بسته شدن دانشگاه ویلنیوس چندان طول نکشید و بسیاری از دانشجویان و شرق شناسان مجبور به ترک لیتوانی شده و با توجه به مهاجرت به روسیه به شرق شناسان معروف روسی تبدیل گردیدند. مطالعات شرقی در فاصله بین جنگ جهانی اول و دوم نیز به جزء موارد معدود و کمک های موردی پاره ای از شرق شناسان مورد توجه چندانی قرار نگرفت. تا اینکه در سال 1993 مرکزمطالعات شرقی در دانشگاه ویلنیوس تشکیل گردید و به طور پراکنده دوره های مختلف زبان و فرهنگ شرقی را تدریس می دادند. از سال 2000میلادی این مرکز با حمایت نهادهایی چون وزارت امور خارجه ، وزارت دفاع ملی ، اداره اقلیت ملی و جوامع فرهنگی ، اداره جهانگردی و صلیب سرخ به طور رسمی برنامه لیسانس مطالعات تطبیقی آسیایی را با چهار گرایش عرب شناسی، چین شناسی،ژاپن شناسی و هند شناسی آغاز نمود . در این مرکز همچنین از سال 2006 رشته ایران شناسی به طور رسمی افتتاح گردید و از سال 2008 نیز رشته ترک شناسی به گرایشات مطالعات شرقی اضافه شد.

 

مرکز شرق شناسی ویلنیوس یکی از غنی ترین کتابخانه های شرق شناسی حوزه بالتیک را دارا می باشد .علاوه بر این مرکز از سال 2002 مدرسه زبانهای شرقی را در ویلنیوس تاسیس کرده است که امکان تحصیل زبانهای فارسی، چینی ، ژاپنی ، عربی ، سانسکریت ، ترکی و کره ای در آن فراهم شده است . مرکز شرق شنــاسی علاوه بر اقــدامات فوق ، فعالیت های علمی دیگری در قالب دعوت از کارشناسان مشهور خارجی و تنظیم نشست های علمی  مرتبط با مسائل شرق، ترجمه متون کلاسیک آسیــایی را در برنامه کاری  خود دارد و هر ساله کنفرانس علمی بین المللی: "مطالعــات آسیایی، مشکلات و تحقیقــات" را برگزار می کند . این مرکز همچنین مجــله ای به نام" Acta Orientalia Vilnensia" را منتشر می نماید .

کرسی زبان فارسی دانشگاه ویلنیوس

 

اولین دوره آموزش زبان فارسی در مرکز شرق شناسی ویلنیوس در پائیز سال 2002 تشکیل گردید که بیش از 20 نفر از دانشجویان سایر دانشکده های  دانشگاه ویلنیوس جهت یادگیری زبان فارسی برای یک دوره یک ساله اعلام آمادگی کردند. از همان زمان آقای آلگیمانتاس لیتیویناس بعنوان تنها استاد زبان فارسی و ایران شناس مرکز ، تدریس زبان فارسی را آغاز نمود. در همین رابطه از سال 2003 تا سال 2006 دانشجویان زبان عربی مرکز مطالعات شرقی ، یادگیری زبان فارسی را بعنوان زبان دوم خود با استاد آلگیمانتاس لیتویناس شروع نمودند.

 

اولین کلاس های رسمی ایران شناسی نیز در فاصله سالهای 2006 تا 2010 در مرکز برگزار گردید که به موجب آن هفت دانشجو با درجه لیسانس  در سال 2010 فارغ التحصیل شدند. مهمترین دروس و مواد درسی دوره مذکور را موضوعاتی چون : مقدمه  ای بر ایران شناسی ، تاریخ ایران ، ادبیات ایران ، مقدمه ای بر اسلام و قرآن تشکیل می دادند که توسط استاد آلگیمانتاس لیتویناس ارائه شده است . اخیراً نیز از فوریه 2012 ، تعداد 9 نفر از دانشجویان زبان عربی ، یادگیری زبان فارسی را در این مرکز بعنوان زبان دوم خود آغاز نموده اند.

 

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید ...


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

طراحی سایت و بهینه سازی سایت از فرا سی ام اس