نشست بررسی و نقد تحجر گرایی دینی

نشست تخصصی بررسی و نقد تحجر گرایی دینی در نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد مقدس با سخنرانی معاونت پژوهش مرکز مطالعات و تحقیقات نستوه برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، حجةالاسلام و المسلمين روح الله سعيدي فاضل، محقق و پژوهشگر حوزه، در سومين روز از هفدهمين نمايشگاه كتاب مشهد، تحجرگرايي ديني در جهان اسلام را بررسي كرد.

حجةالاسلام و المسلمين سعيدي فاضل، در اين نشست، ضمن اشاره به گذشته جريان هاي سلفي و وهابيت، گفت: جريان سلفي به جريان وهابيت قرن 12 هجري منتج مي شود كه محمد بن عبدالوهاب در عربستان پايه ريزي كرده است.

 

وي در ادامه اظهار كرد: جريان وهابيت به شدت قشري گرا و تحجرگرا است.

 

محقق و پژوهشگر حوزه، با بيان اينكه جريان سلفي اهل سنت به سلفي ها، وهابيت و تكفيري ها و در نهايت به داعش ختم مي شود، خاطرنشان كرد: تحجرگرايي اهل سنت در كشورهاي ليبي، عراق، پاكستان و افغانستان فتوا به جهاد مي دهند و ريختن خون مسلمان را طلب مي كنند و اين امر را واجب كفايي مي دانند.

 

وي به تحجر گرايي در تشيع اشاره و بيان كرد: تحجر گرايي در دل تشيع به چهار دوره برمي گردد كه امروزه بسيار آسيب پذيرتر شده است.

حجةالاسلام و المسلمين سعيدي فاضل، اواخر دوره صفويه و شروع قاجاريه، سلطنت رضاشاه پهلوي تا قبل از انقلاب، بعد از انقلاب تا چندسال اخير، و زمان حاضر، را دوره هاي تحجرگرايي در تشيع معرفي كرد و افزود: طي اين دوران و تحجرگرايي در عقايد و معارف دين، نفاق و دورويي در جامعه بوجود آمده است.

وي در ادامه با بيان اينكه نفاق و دورويي در جامعه باعث بوجود آمدن منافقين مي شود، خاطرنشان كرد: دشمن از اين فرصت به نفع خود و در گسترش كفر برنامه ريزي مي كند.

اين دانشجوي دكترا و محقق و پژوهشگر حوزه، با اشاره به اينكه فاصله نزديكي مابين تحجر و سنت وجود دارد، اظهار كرد: بين تحجر و مفهومي به اسم سنت فاصله نزديكي وجود دارد كه ما اسلام سنتي را قبول داريم نه اسلام متحجرانه.

وي تاكيد كرد: انقلاب اسلامي ايران يك انقلاب سنتي برپايه اسلام است نه انقلاب اسلامي متحجرانه بر پايه كفر و نفاق.

وي در ادامه به تفاوت سنت و تحجر پرداخت و تشريح كرد: تحجر، ايستايي و ثابت بودن در اصول و روش ها و ابزار است و سنت، ايستايي در اصول و تغيير در روش ها و ابراز، و فرق اسلام سنتي و متحجر در اين است.

حجةالاسلام و المسلمين سعيدي فاضل، با اشاره به تشيع انگليسي در دوره حاضر، خاطر نشان كرد: امروزه مظهر تجددگرايي، تحجرگرايي را تبليغ مي كند.

وي، اصل كردن فروع دين و فرع كردن اصول دين را از اصلي ترين اهداف تحجرگرايي جديد عنوان كرد و افزود: ، وحدت امت اسلامي، اصل تقيه در اسلام، و ولايت فقيه را قبول ندارند و نيز عقل را در استنباط اخلاقي دخيل نمي دانند.

اين محقق و پژوهشگر حوزه، در ادامه با اشاره به جنگ نرم ابراز كرد: اينان براي جذب افراد به خود، با تحقيق در بين خواسته ها و نيازهاي جوامع به اهداف خود دست پيدا مي كنند.

وي، به اهداف متحجرگرا تشيع انگليسي به براندازي اسلام اشاره و بيان كرد: شيعه را توسط خود نابود كنيم، خاندان مرجعيت در قم را بعنوان مظلوم معرفي كرده و در مقابل نظام قرار دهيم.

حجةالاسلام و المسلمين سعيدي فاضل، در پايان يادآور شد: جريانات تحجرگرايي از بسترهاي هيئات مذهبي در سبك و مدل سخنراني ها و عزاداري ها براي رسيدن به اهداف شوم خود استفاده مي كنند، و به تناسب روحيات افراد با برگزاري دهه هاي مختلف عزاداري اهل بيت(ع) از جمله دهه صادقيه و محسنيه قصد به كمرنگ كردن اسلام شيعي در بين مردم دارند.

پایگاه حوزه علمیه خراسان رضوی

 

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید ...


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

طراحی سایت و بهینه سازی سایت از فرا سی ام اس