کتاب تمدن نوین اسلامی

در نمایشگاه پژوهش از کتاب تمدن نوین اسلامی رونمایی شد

از این اثر که به همت حجت الاسلام و المسلمین سعیدی فاضل نگاشته شده با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی و تنی چند از اساتید درس خارج حوزه های علمیه در مراسمی رونمایی شد.

در مقدمه این کتاب آمده است: "پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی­(ره)، طلیعه حضور اسلام ناب در عرصه­ های مختلف زندگی است؛ اسلامی که برخلافِ قرائت­ ای معمول زمان خود، کارکرد خود را از دست نداده و بالعکس پاسخگوی نیازهای بشر، در عرصه­  های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مانند آن بوده است؛ قرائتی که با تکیه بر منابع معرفت­شناختی جامع خود، مدل جهان بینی انسانِ مسلمان را تغییر داده و از این طریق، جایگاه اصیلش را به او یادآور می­شود. همچنین، با ایستادگی و مقاومت در برابر مستکبران و ظالمان، از یک­سو به مقابله عملی با جبهه کفر قیام کرده و از سوی دیگر حمایت عملی از مستضعفان عالم را دنبال می­نماید.

بی­ انصافی است اگر این حرکت عظیم و ریشه­دار را امری اتفاقی و لحظه­ای، ناشی از تفکّرات امام­ خمینی­(ره) و همراهی جمعی از مردم بدانیم؛ حال آن­که تفکّر اصیل اسلامی و شیعی، بر این مبنا نهاده شده و تمامی انبیاء الهی نیز این مسیر را در اقامه دین برگزیده ­اند. به­ میدان آوردن دین و تنظیم تمامی شؤون زندگی دنیوی و اخروی با آن، اگرچه با فراز و فرود همراه بوده امّا در زمان­ های متمادی از حیات دینی، جریان داشته است.

خطّ سیر این قرائت دینی، طرح تفکّر و ایدئولوژی تمدّن­ سازی وحیانی است؛ تفکّری که قدمت آن، نه به عصر انقلاب و یا اسلام، بلکه به عصر حضور انبیاء الهی باز می­گردد. بدون شک، تمدّن­ سازی دینی، هدف انبیاء الهی بوده و امتداد آن به عصر ولایت عظمای الهی، حضرت ولیعصر­  ختم می­شود. تمدّن وحیانی، ریشه­های قرآنی داشته و از طریق منابع مختلف اسلامی نیز قابل اثبات است؛ برطبق این منابع، تمدّن وحیانی در یک سیر منطقی ایجاد شده و تطوّر و پیشرفت آن، همان ارثی است که مستضعفان عالم در زمان ظهور امام­ عصر­ ، وارثان آن خواهند بود.

بدون شک احیاگر این تفکّر در عصر حاضر، بنیان­گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام­ خمینی­(ره) بوده است؛ حکیمی الهی که در پرتو هدایت پذیری عارفانه خود، بنیانِ حرکت عظیم اسلامی را نهاده و از این طریق در مسیر نوسازی تمدّن اسلامی برآمدند. پس از ایشان نیز این مسیر، توسط رهبر معظّم انقلاب اسلامی امام­ خامنه ای­(حفظه الله)، امتداد یافته و به صورت سازماندهی شده، تحت عنوان «تمدّن نوین اسلامی» ظهور و بروز یافته است. رهبر معظّم انقلاب با طرح این نگاه، سعادت بشر را در نیل به سوی تمدّن نوین اسلامی دانسته و با تبیین حکیمانه ابعاد مختلف آن، سعی در بیان ضرورت و اهمیت این موضوع داشته ­اند؛ به­ گونه­ای که اکنون گنجینه­ ای گرانبها از آراء و اندیشه­ های ایشان را در این باب می­توان مورد توجه قرار داد.

تمدّن نوین اسلامی آرمان انبیاء الهی بوده که قادر است زمینه­ ساز تمدّن مهدوی باشد و پایه­ های آن را ایجاد نماید؛ رهبر معظّم انقلاب با طرح ایده الگوسازی برای دستیابی هر چه سریعتر به تمدّن نوین اسلامی، مقدمات پی­ ریزی نقشه جامع حرکت کشور را آماده نموده و سندی را تحت عنوان«الگوی اسلامی_ایرانی پیشرفت» ابلاغ نمودند؛ پس از آن و در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران نیز، معظّم­ له با صدور بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی»، الزامات راهبردی تحقّق تمدّن نوین اسلامی در حوزه خودسازی و جامعه ­پردازی را تبیین فرمودند. همه این موارد، دلالت بر عزم جدّی ایشان برای پیش­بردن کشتی انقلاب اسلامی به سوی آرمان­ شهر مهدوی دارد؛ آرمان­ شهری که سعادت بشریت را تضمین نموده و او را به اعلی مراتب قرب الهی خواهد رساند.

حال و با توجه به ضرورت پیگیری و پی­ ریزی شالوده تمدّن نوین اسلامی، بازخوانی آراء و اندیشه­های رهبر معظّم انقلاب، پیرامون ابعاد آن ضروریست؛ چرا که از یک سو حرکت به سوی تمدّن نوین اسلامی، نیازمند ارائه طریقی حکیمانه است که جز با بهره­گیری از بیانات معظّم له، قابل تحقق نخواهد بود و از سوی دیگر، جای منبعی جامع که با بیان آراء ایشان، مدلی کامل را ارائه نموده باشد، خالی است. بنابراین، پژوهش حاضر در صدد است تا با تبیین آراء رهبر معظّم انقلاب پیرامون تمدّن نوین اسلامی؛ اولا جایگاه تمدّن­ سازی را به خوبی روشن نموده؛ ثانیا ماهیت آن را تبیین کرده؛ ثالثا نگاهی جامع به آراء معظّم­ له در ابعاد مختلف انداخته و رابعا از رهگذر این موارد، مدل آن را تبیین نماید.

با عنایت به دقت، عُمق، جامعیت نگاه، هماهنگی بیانات و ویژگی­ های مطلوب در آراء معظّم له، نگارنده با جمع ­آوری تمامی اندیشه­ های ایشان پیرامون موضوع مطروحه، به دسته­ بندی و چینش روشمند آن ها اهتمام نموده و در ضمن آن، به بیان آراء و نظرات دیگر بزرگان و همچنین تبیین استنباط­های خود پرداخته است.

مجموعه پیش­رو در چهار مجلّد، به بررسی ابعاد مختلف تمدّن نوین اسلامی با محوریت آراء و اندیشه­ های رهبر معظّم انقلاب پرداخته ­است؛ به گون ه­ای که در جلد اول، ماهیّت، سیرتاریخی، امکان­ سنجی و ضرورت، پایه­ ها و شاخص­ه ای تمدّن نوین اسلامی؛ در جلد دوم ابعاد و اهداف تمدّن نوین اسلامی و تمایز آن با تمدّن غرب و ظرفیّت­ های تمدّن ساز انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین در جلد سوم به بررسی مراحل دستیابی به تمدّن نوین اسلامی پرداخته شده ­است. الزامات، راهبردها و موانع دستیابی به تمدّن نوین اسلامی و نسبت گام دوّم انقلاب با تمدّن سازی نوین اسلامی نیز محتوای جلد چهارم را تشکیل می­دهد.

همّت اصلی راقم این سطور برآن بوده است تا با نگاهی جامع و روشمند به آراء رهبر معظّم انقلاب اسلامی، نگاه ایشان را نسبت به مدل تمدّن سازی نوین اسلامی استخراج نماید؛ امید است که این امر تحقّق یافته و زمینه­ ساز تحقّق منویات ایشان در حوزه تمدّن سازی و لوازم آن گردد.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید ...


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

طراحی سایت و بهینه سازی سایت از فرا سی ام اس