ویلیام مویر (WILLIAM MUIR)

مویر (WILLIAM MUIR )
ویلیام مویر در 27 آوریل 1819 در گلاسکو به دنیا آمد . در اداره شهری شرکت هند شرقی مشغول به کار شد و مدتی طولانی از سال 1837 تا 1876 را در هند در مناصب برجسته ی اداری گذراند . تا این که در سال 1865 دبیر خارجی حکومت هند شد و در سال 1867 نایب حکومت ولایات شمال غربی گردید .

همزمان با این کارهای اداری در هند زبان عربی را فرا گرفت و به تاریخ اسلامی پرداخت . ولی وی تعصب مسیحی شدیدی داشت ، بدین روی با شور و شوق شدیدی در فعالیت های تبلیغی مسیحی هیات تبلیغی در شهر اگرا در شمال هند ( که در آن تاج محل ، زیباترین اثر اسلامی در هند وجود دارد ) ، مشارکت می کرد .

همچنین در این هیات کارل گوتلیت پفاندر (1) مولف کتاب « میزان الحق » که در آن سخنی به اسلام حمله کرد و از عقاید مسیحی دفاع کرد ، با شور فراوانی کار می کرد . عالم مسلمان سنی رحمت الله سهرتپوری با کتابش « اظهار الحق » ردی بر او نوشت . عالم شیعی محمد هادی ابن ولدار لکنوی نیز علیه او مطالبی نوشت . ویلیام مویر صحنه تبلیغات را با کتابی با عنوان : « شهادت قرآن بر کتب یهود و مسیح » شعله ور ساخت . ( اگرا ، 1856 )  . “ The testimony borne by the Coran to the Jewishanh Christian scriptures “  .

همچنین به هدف تبلیغی این کتابش را به زبان اردو ترجمه کرد . وی در این کتاب تاکید می کند که مسلمانان می بایست – بر اساس شهادت قرآن – اقرار به درستی تورات و انجیل ( کتاب مقدس ) به صورت فعلی آن کنند !

پفاندر از او خواست که زندگی پیامبر را به گونه ای که هیات تبلیغی می خواهد ، بنویسد .

مویر به خواندن منابع عربی درباره ی سیره ی پیامبر پرداخت و در سالهای 1863 ، 1864 به انتشار مقالاتی در « مجله کلکته » (2) مبادرت کرد که در آن به تاریخ عرب قبل از اسلام و منابع سیره ی پیامبر و زندگی پیامبر تا هجرت پرداخت که همه ی این مقالات را متعصبانه و خالی از روح تحقیق و به هدف ناشایست تبلیغی نوشت . این مقالات را جمع آوری کرد و مقدمه ای طولانی درباره ی منابع ( ج1 ، صص 1 – 105 مقدمه ) درباره ی جزیرةالعرب پیش از اسلام ( ج1 ، صص 106 – 271 ) بر آن افزود . همه ی اینها را در کتاب حجیمی با عنوان : « زندگی محمد (ص) و تاریخ اسلام » ( در 4 جلد ، لندن ، 1856 – 1861 ) ،  “ The life of Mohamet and history of Islam “   ارائه کرد . پیش از آن در سال 1853 کتاب « روزشمار خلافت » ، “ Annals of the Caliphate “  را منتشر کرد . درباره ی خلفای راشدین و خلفای اموی تا سقوط دولت اموی مطالبی نوشت . سپس چاپ دوم این کتاب را در سال 1819 تحت عنوان : « خلافت : رشد ، فروپاشی و سقوط آن » ، “ The Caliphate , its Rise , Decline and Fall ( London , 1891 )  به انجام رساند ، ولی وی در چاپ اول اصلاحاتی به عمل آورد . آن را خلاصه کرد ، ولی بجث را تا پایان خلافت عباسی در مصر ( 926 ق . 1520 م ) ادامه داد . اطلاعات علمی را از تاریخ طبری و تاریخ ابن اثیر بیرون کشید و به کتاب « تاریخ خلفا » تالیف وایل ( 1846 – 1862 ) استناد فراوانی کرد .

مویر همچنین در کتابی به نام : « ممالیک ، یا دولت بردگان در مصر » ( از 1260 – 1557 م ) ، “ the mameluke or slove of Egypt “  مطالبی را درباره ی ممالیک نوشت و در این باره از دو بخش آخر کتاب وایل بهره های فراوانی برد . با این سه کتاب ، ویلیام مویر تاریخ جامعی از آغاز ظهور تا سال 1557 عرضه کرد و همه آن را با گرایش تبلیغی شدیداً متعصبانه مسیحی نوشت .

مویر دوباره حملات شدید خود به اسلام را آغاز کرد و دو کتاب دیگر منتشر ساخت ، اول : « قرآن : تالیف و تعالیم آن » ، (1877 ) ، “The Coran : Its Compositiou and Teaching “ و دوم : « جدال با اسلام » ، ( 1897 ) “ The Mohammedam Controversy “  .

مویر اداره دانشگاه ادینبرگ ( در اسکاتلند ) را از سال 1885 تا 1903 به عهده داشت . وی در یازدهم ژوئیه 1905 در ادینبرگ در گذشت .

وی برادری به نام جان مویر ( 1810 – 1882 ) داشت که متخصص زبان سانسکریت بود و کتابی با عنوان : « متون اصلی سانسکریت مربوط تاریخ شکل گیری ملت هند » تالیف کرد . ( در 5 جلد ، 1858 -1870 ، چاپ 2 ، 1868 – 1873 ) .

پاورقی :

1.      Karl Gottlied Pfander

2.      Calculta Review

منابع :

-Dictionary of National Biography , Suppi . II . J . Fuck , idem .pp. 180 – 181 .

منبع : فرهنگ کامل خاورشناسان،عبدالرحمن بدوی، ترمه: شکرالله خاکرند

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید ...


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

طراحی سایت و بهینه سازی سایت از فرا سی ام اس