گلدزیهر یکی‌ از خاورشناسان‌ و اسلام‌شناسان‌ مشهور اروپایی‌ است‌ که‌ نقش‌ بسزایی‌ در معرفی‌ اسلام‌ و بالاخص‌ امامیه‌ به‌ جهان‌ غرب‌ ایفا کرد. به‌ دلیل‌ اهمیت‌ مطالعات‌ اسلامی‌ این‌ محقق‌، وی‌ را باید آغازگر بسیاری‌ از رشته‌های‌ مطالعات‌ عربی‌ و اسلامی‌ قرن‌ حاضر انگاشت.

وي که از خاورشناسان نامدارد معاصر به شمار می‌آید در سال 1905 ميلادي در فرانسه به دنيا آمد و در سال 1983 در این کشور از دنیا رفت؛ و پس از طيّ تحصيلات مقدّماتي ، به دانشسراي عالي فرانسه راه يافت و از آنجا پايان نامه تحصيلي گرفت و همچنين از مدرسه زبانهاي شرقي فارغ التّحصيل شد .

رژی بلاشردر30ژانویه 1900در ناحیه مونروگ (پاریس)به دنیا آمد.در سال 1915همراه باوالدینش به مغرب رفت.پدرش کارمند یک تجارتخانه .سپس کارمند دون پایه اداره فرانسه در مراکش شد که سه سال پیش از آن قیومیت فرانسه برآن اعلام شده بود.دوره دبیرستان را در مدرسه ای فرانسوی در دارالبیضا(کازابلانکا)گذراند وپس از دریافت دیپلم به مدیریتمدرسه مولای یوسف در رباط برگزیده شد.

امیل درمنگهم از اسلام شناسان معروف فرانسوى و مدیر مکتب الجزایر و مؤلف آثار متعدد در موضوع اسلام است؛ از کتاب درباره زندگینامه محمد وی که درباره حیات نورانی حضرت خاتم انبیاء محمد بن عبدلله صلوات الله علیه و آله. نگاشته شده است به عنوان بهترین اثر این شرق‌شناس فرانسوی نام برده می‌شود.

رینولد آلین نیکلسون (Reynold Alleyne Nicholson) مصحّح و مفسر بزرگ مثنوی مولانا زمانی یکی از متفکرین معاصر کشورمان گفته بود که شرقی ها نسبت به غربی ها در استخراج و بهره گیری از منابع طبیعی و زیرزمینی خود همان قدر سستی و کوتاهی نشان مبدهند که نسبت به منابع فرهنگی شان .

گرترود بل(Gertrude Bell)

گرترود بل، (به انگلیسی: Gertrude Bell) زاده ۱۴ژوئیه ۱۸۶۸ (۱۲۴۷خورشیدی) در کانتی دورهمانگلستان، درگذشته ۱۲ژوئیه ۱۹۲۶ (۱۳۰۵خورشیدی) در بغداد، مشاور سیاسی، کوه‌نورد و جهانگردکاوشگر در رشته های تاریخ و باستان شناسی بود ولی در عین حال از زبده ترین و کارآمد ترین ماموران «سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا» (SIS) در زمان خود، به ویژه در دوران جنگ جهانی اول محسوب میشد.

  «همیلتون الکساندر روسکین گیب»،[1] محقق و شرق شناس بزرگ معاصر، در سال 1895 میلادی در اسکندریه متولد شد. پدر و مادرش از اهالی اسکاتلند بودند. «گیب» دوران تحصیل را در اسکاتلند گذراند و در سال 1922 میلادی در رشته زبان عرب از دانشکده مطالعات شرقی در دانشگاه لندن فارغ التحصیل شد.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت از فرا سی ام اس